вівторок, 1 листопада 2016 р.

Інтегрований урок з природознавства та математики "Чи варта вода того, щоб її охороняли? Розв'язування вивчених видів задач" 2 клас

Мета. Познайомити учнів з цікавими фактами про воду, використовуючи різні прийоми закріплювати уміння розв’язувати вивчені види задач, через  інтерес учнів до природознавства пробуджувати інтерес до математики, використати задачу для формування обчислювальних навичок. Виховувати бережливе ставлення до води.

Обладнання. Презентація, стрічка, шматок скла, банка з варенням, склянка з водою, папірець, олівець, шматок пакету, недопалок сигарети.
                                   Хід уроку
1.     Організаційний момент
Продзвенів уже дзвінок,
Починається урок.  (Привітання з гостями )
2.     Перевірка домашнього завдання
13-10=3 (в)                 18:2=9 (ж)
12+7=19 (о)                 22-11=11 (и)
2*3=6 (д)                     20+3=23 (т)
3:3=1 (а)                       3+20=23 (т)
3*9=27 (ц)                   20+13=33 (я)                
12-5=7 (е)
(Учні називають відповіді виразів, вчитель на екрані висвічує букви)
-         Чи можете ви сказати, про що ми сьогодні будемо говорити? (Про воду). Що ви знаєте про воду?
3.     Повідомлення теми уроку
 -         Так, дійсно, ми будемо говорити про воду. А чи знаєте ви, що за словами вчених, найбільш імовірне джерело води на Землі - це астероїди, які є щільними кам'янистими тілами, що сформувалися ближче до Сонця, ніж комети (адже спочатку вчені думали, що  воду принесли комети). Уявіть собі, як довго і важко  по краплині назбирувалася вона на нашій планеті. Давайте, порахуємо краплини води у кожному астероїді.
4.     Усна лічба
(Обчислення виразів на астероїдах)
-         В результаті утворилися океани, моря, річки, озера, і зрештою життя на землі. Можна гуляти і безкінечно милуватися красою навколишнього світу.  (Демонстрація малюнків водойм)
5.     Хвилинка чистописання
-         Так, я сьогодні зранку милувалася красою нашої річки. Я вам про це розповім,  а ви каліграфічно запишете всі числа, які почуєте. Отже, милуюся я красою річки. А по ній пропливають , як кораблики, 5 папірців від цукерок, 21 пляшка від «Кока-коли», 48 пакетів, а ще 1 обгортка від шоколадки «Оленка», хтось викинув 2 кольорові олівці…
І я подумала, це все викидає людина, яка вважає себе царем природи і не може собі зашкодити. Значить, якщо я візьму склянку води, вкину туди папірець, олівець, шматочок пакету, ще, може, сигарету. Добренько помішати, то можна смачний коктейль дістати? (Вчитель робить вигляд, що хоче напитися цієї води). (Цікава реакція дітей)
Висновок: ця вода забруднена і її не можна вживати.
6.     Постановка проблемного питання уроку
-         Завдання нашого уроку:  Чи потрібно оберігати воду?
-         Відповідь на це запитання ви дасте самі собі у кінці уроку.
-         Чи хочете ви дізнатися про воду щось цікавеньке? (Так). Тоді прийдеться попрацювати. За кожну правильно розв’язану задачу – цікавий факт про воду.
7.     Математичний диктант (Один учень виконує на дошці).
   В Алжирі є "чорнильне озеро", водою з якого можна писати на папері. Так ось, на берег цього озера прийшло 12 хлопчиків, щоб виконати домашнє завдання. Через деякий час прийшло ще стільки ж хлопчиків (що можемо тепер дізнатися? Скільки разом), а дівчат – на 10 менше, ніж всіх хлопчиків. Скільки дівчат прийшло виконувати домашнє завдання? А якби дівчат було на 20 менше?
(Після запису диктанту вчитель демонструє «чорнильне озеро» на екрані)
-         Так як ви дуже добре справилися з цим завданням, то подивіться на ще одне озеро.  У Азербайджані є вода, в якій присутня велика кількість метану , тому , піднісши до неї сірник , вона може спалахнути. Чи можна такою водою полити квіти?
8.     Фізкультхвилинка
Раз, два – дерева,
Три, чотири – вийшли звірі,
П’ять, шість – пада лист,
Сім, вісім – птахи в лісі,
Дев’ять, десять – ось сунички,
Підняли червоні личка. 
(Отже, для живої природи потрібна лише чиста вода)
9.     Робота над задачами
-         Працюємо далі? (Так)
Задача.
Цього літа Лілія Миколаївна зварила варення і закрутила в скляні банки. Три дні я варила по 3 банки, а на четвертий – лише 2. Скільки банок варення у мене вийшло? (Одночасно вчитель будує відрізок на дошці
           __І___І___І___. Задачу учні записують у зошит)
             3    3     3      2
-         Ви подумаєте, до чого тут банки і скло до води?
-         З водою, що при температурі трохи нижче нуля стає льодом, при екстремальних мінусових температурах починаються дивовижні метаморфози. Заморозивши воду до -120 °, вчені виявили, що вона стає в’язкою, як варення. А при -135 ° нижче нуля – і вийшло щось схоже на скло.
-         Цікаво? Тоді ще одне для вас запитання. Яка вода швидше замерзне: холодна чи гаряча? Виконаємо ще одне завдання і дізнаєтесь.
(Вчитель роздає трьом учням стрічки однакової довжини. Просить учнів переконатися, що вони однакові. Учні мають утворити фігуру – трикутник), і знайти його периметр (27см). Молодці. Це було логічно, що не скажеш про замерзання теплої чи холодної води. Як не дивно, гаряча! Хоча перед тим як замерзнути, їй потрібно повністю охолонути. Ця властивість води належить до дивних фактів: чому так відбувається, вчені до цих пір не пояснили. Можливо, хтось із вас колись пояснить цей феномен і отримає Нобелівську премію.
10.                         Підсумок уроку
-         А тепер я хочу почути ваші думки про те, чи потрібно оберігати воду і чому? Що ще запам’яталося з сьогоднішнього уроку?
Оцінювання відповідей учнів.
11.                         Домашнє завдання

-         Дібрати цікаві завдання, пов’язані з водою. Хто не зможе - №584






Немає коментарів:

Дописати коментар