Тема.  Прийшла
зима біловолоса. 
 Оксана Лущевська «Іди, іди, снігу»
Мета: вдосконалювати навички свідомого виразного
читання віршованого твору; формувати вміння працювати над ним, аналізувати його
зміст, порівнювати з іншими жанрами; розвивати зв’язне мовлення учнів;
збагачувати словниковий запас; виховувати інтерес до творчості сучасних авторів.
Обладнання. Презентація.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Мовленнєва розминка 
1. Робота над скоромовкою
На ґринджолах із гори
Їхав натовп дітвори.
Ой! Мала упала Юля
І тепер на лобі ґуля.
Їхав натовп дітвори.
Ой! Мала упала Юля
І тепер на лобі ґуля.
2. Робота над чистомовкою
Ок-ок-ок — тихо падає сніжок.
Ло-ло-ло — все подвір’я замело.
Ля-ля-ля – стала білою земля.
Лі-лі-лі – ось замети чималі.
III. Перевірка домашнього завдання
Гра «Хто краще?»
Конкурс на кращого читця віршів про зиму.
IV. Актуалізація опорних знань. Повідомлення теми і
мети уроку
1. Вправа «Мікрофон»
— Чи любите ви зимові розваги? Розкажіть про свої
враження. Що потрібно для зимових розваг?
2. Читання уривку розповіді.
От і настала зима. На вулиці — холодно,
тому Джмелик і Книжечка, зустрівшись, подалися погрітися до дитячої
кав’ярні “Рукавичка”. Як гарно морозяного дня випити гарячого чаю!
Отак, посьорбуючи запашний напій, наші друзі вели цікаву розмову. Долучимося
до неї і ми. Друзі захоплено розглядали на Джмеликовому
планшеті фотографії, які надіслала Нотка з Карпат, куди поїхала
відпочивати. Ось вона, усміхаючись, визирає з-за пухнастих засніжених
лап сосни. А ось мчить на лижах білим схилом.
— Як гарно! У Карпатах уже лежить
сніг. Коли ж він і нас порадує?  — глянув у вікно Джмелик.
— Цікаво, — замислилася Книжечка, —
чи бувають якісь чарівні слова, щоб сніг закликати? Пригадуєш, коли
влітку довго не було дощу і наш квітник майже всох, ми співали:
“Іди, іди, дощику, зварю тобі борщику”? І дощик справді починав
накрапати! А чи можна й сніг якось принадити? Тільки ж чим
саме? Хіба що: “Іди, іди, сніжечку, зварю тобі... гречечки”?
— Макаронів! — засміявся Джмелик. —
Я їх дуже полюбляю, тому й снігові запропонував
би найперше. А я таки пригадав віршик для закликання снігу.
Його авторка — сучасна українська поетеса Оксана Лущевська.
V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.
Біографія Оксани Лущевської
Оксана Лущевська народилася 17 лютого 1982р. в місті Тальне Черкаської області. У 2004 році закінчила
філологічний факультет Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини, за
фахом — педагог.
З 2010 до 2012 року навчалася в магістратурі Пенсильванського державного університету (США).
Вивчала російську та дитячу літературу, та дитячі студії. З
2012 року вивчає дитячу літературу в докторантурі університету Джорджії.
Спеціалізація – «Мова і грамотність»
Друкувалася в періодиці та антологіях, зокрема в
антології авторського зарубіжжя «АЗ, два, три… дванадцять — лист у
пляшці», «Червоне і чорне: Сто українських поеток ХХ сторіччя» та збірниках для
дітей.
Нині живе в м. Афіни, Джорджія (США).
1. Гра «Рибки». Самостійне мовчазне читання вірша
учнями
— Підготуйтеся виразно прочитати вірш: яку інтонацію
підказують розділові знаки? Визначте рядки, читання яких вимагає підсилення
голосу. Після яких слів слід зробити найдовшу паузу?
Іди, іди, снігу
Щука-риба у Дніпрі
Визира з-за криги.
Щука-риба із Дніпра:
“Іди, іди, снігу”.
Щука-риба у Дніпрі —
Срібний хвіст-хвостище.
Щука-риба визира
Вище, вище, вище.
Щука-риба у Дніпрі
Хлюп-і-хлюп з-під криги:
“Іди, іди, снігу,
іди, іди, снігу!”
Визира з-за криги.
Щука-риба із Дніпра:
“Іди, іди, снігу”.
Щука-риба у Дніпрі —
Срібний хвіст-хвостище.
Щука-риба визира
Вище, вище, вище.
Щука-риба у Дніпрі
Хлюп-і-хлюп з-під криги:
“Іди, іди, снігу,
іди, іди, снігу!”
2. Словникова робота
       визира   
       щука
      
хвостище
      
хлюп-і-хлюп
       іди,
іди
3. Виразне читання вірша учнями
► Чим цей вірш
схожий на народну закличку?
► Які слова
в ньому часто повторюються?
► Які слова
у вірші допомагають почути шум снігопаду?
4. Дочитування розповіді
І сталося диво! Поки Джмелик читав чудовий
вірш, за вікном пролетіла перша несмілива сніжинка. Потім — друга, за
нею — третя... А за кілька хвилин на вулиці
вже кружляла пухнаста віхола.
5. Гра «Добери риму»
Криги — ... (снігу),
Хвостище — ... (вище).
(Учні самостійно добирають рими.)
VI. Підсумок уроку
Гра «Закінчи речення»
- Сьогодні на уроці я вчився...
- Я дізнався...
- Найбільше мені сподобалося...
VII. Домашнє завдання
Придумати свою закличку.



 
Немає коментарів:
Дописати коментар